Vídeňská zoologická zahrada je nejstarší fungující zařízení svého druhu na světě. I to by mohl být důvod, proč vídeňskou zoo navštívit, zejména chceme-li se trochu osvěžit po prohlídkách Schönbrunnu, v jehož parku se zoo nachází. Přes dlouhou historii je vídeňská zoo moderní a zvířatům se v ní dobře daří. Vídeňská zoo je otevřena denně, a to i ve svátcích.

Zoo Vídeň: Otevřeno po celý rok

Vídeňská zoo v zámeckém parku v Schönbrunnu byla založena v roce 1752. A i když současná péče o zvířata a jejich životní podmínky odpovídají nejmodernějším zásadám,

Pandy jsou největší atrakcí vídeňské zoo

mnohé stavební památky z doby založení zoo jsou pro návštěvníky zachovány.

K hlavnímu vstupu do vídeňské zoo se návštěvníci dostanou, když do parku vstoupí branou Hietzinger Tor.

Zoo Vídeň je otevřena denně od devíti hodin, zavírací dobu určuje sezóna (v zimě do 16.30, jaro-podzim 17.30, hlavní sezona 18.30 hodin).

Vstupné do zoo

Zoo poskytuje zvýhodněné vstupné:

 • pro rodiny s dětmi,
 • pro dětské skupiny,
 • děti a mládeže,
 • zdravotně hendikepované.
 • Děti do šesti let mohou do zoo zdarma.

Vstupenky do vídeňské zoo je možno koupit si předem prostřednictvím on-line služby. Je to levnější, a krom toho se návštěvníci vyhnou mnohdy dlouhým frontám před pokladnami. Na webových stránkách zoo je také možno zjistit aktuální cenu vstupenek.

Největší atrakce: pandy

Asi největším lákadlem pro děti jsou pandy velké. Třebaže jsou nejohroženějším živočišným druhem na světě, ve vídeňské zoo se jim tak dobře daří, že se i přirozenou cestou rozmnožují. První mládě pandy vzešlé z „lásky“ rodičů se narodilo v roce 2007, další v roce 2010 a třetí o tři roky později. Pandy přesto zůstávají ve Vídni cizinci – každý tento živočich patří Číně, ať se o něj stará kdokoliv a narodil se jakkoliv.

Deštný prales v Schönbrunnu

Další exotický zážitek uprostřed rakouské metropole je pavilon deštného pralesa. V jeho interiéru se mohou návštevníci seznámit se stovkou druhy tropických zvířat a s třemi stovkami druhů exotických rostlin. Tropický pavilon o rozloze více než 1000 čtverečních metrů je rozdělen do dvou hlavních částí. Po vstupu se návštěvník ocitne v jeho spodní části mezi bažinami a rýžovými poli.V horní části pavilonu se nachází typická fauna a flora korun stromů Borneovských pralesů. Jedná se o biotop, který lze ve volné přírodě jen těžko zhlédnout, protože se koruny stromů nacházejí až ve třicetimetrové výšce.

Další zajímavosti vídeňské zoo

Zoologická zahrada vídeňského zámku Schönbrunn však láká své návštěvníky dalšími zajímavostmi a novinkami.

 • Nová výstavba v tomto kdysi skromném parku zvířat začala v roce 1996, kdy zahradě přibyl nový pavilon slonů.
 • V následujících letech byla zahrada rozšířena novými komplexy pro zpěvavé ptáky,
 • polárium s  tučňáky patagonskými, tučňáky skalními a lachtany hřivnatými ve velkých expozicích,
 • australský pavilon a nový dům pro australské medvídky koala,
 • africká zvířata,
 • insektárium (hmyz).
 • Terarijní a akvarijní část v pavilonu aqua-tera tvoří spojuje akrylátový tunel.

Ilustrační foto pandy: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,
 1. Markéta says:

  Dobrý den,
  byla jsem ve Vídeňské Zoo 11.8.2016. Avizované pandy, byli zavřené v kotci a nevystrčili ani čumáček z důvodu narozeného potomka.. Bohužel tato skutečnost nikde není. Tudíž lákají na zvířátko, které bude a je několik měsíců nedostupné.. Informace není ani na webu ani na pokladnách dokonce ani na výběhu.. A ošetřovatelé nekomunikují. Informace o jednotlivých zvířatech jsou vetšinou pouze v němčině ojediněle v angličtině. Záchody špinavý a některé výběhy taktéž. Co bylo hezké bylo krmení koal. A výběh tučňáku. Ale zklamaní dětí, že neviděli zvířátko, které bylo slíbené bylo obrovské..

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.