Salzburg je nejčastěji spojován s jménem nejslavnějšího zdejšího rodáka Wolfganga Amadea Mozarta. Čtvrté největší město Rakouska ovšem turistům nabízí víc, než jen mozartovskou hudební tradici. Historické barokní jádro Salzburgu je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Je považováno za jedno z nejlépe zachovalých městských center v německy mluvících zemí. Atraktivní je rovněž pevnost Hohensalzburg, která se vypíná nad městem.

Jméno a bohatství ze soli

Salzburg, česky Solnohrad, leží ve středním Rakousku. Je hlavním městem rakouské spolkové země Salcbursko (Solnohradsko). Se svými 150 tisíci obyvatel

Salzburg, Solnohrad

je čtrvté největší město Rakouska.

Salzburg leží nedaleko hranic s německou spolkovou zemí Bavorsko. Městem protéká řeka Salzach.

Sůl (salz) dala řece i samotnému městu nejen název, ale především bohatství. Po řece se od osmého století plavily čluny sůl přepravující a Římany založené město (původně keltský tábor), bohatlo z mýtného. V jedenáctém století byla nad řekou a městem postavena pevnost Hohensalzburg. Do konce 14. století patřil Salzburg Bavorsku, poté se stal hlavním městem nezávislého státu. Díky bohatství plynoucího ze solných dolů a přičinění arcibiskupa Wolfa Dietricha z Raitenova a jeho nástupců se zejména v době baroka stalo město architektonickým skvostem. Množstvím sakrálních památek, převážně z dílen italských architektů, dalo Salzburgu přídomek Řím severu.

Doprava do Salzburgu

Turisté se do Salzburgu mohou dopravit všemi prostředky:

 1. Autem po dálnici od Vídně nebo od Mnichova (pro jízdu po dálnici je třeba dálniční známka). Doporučuje se vůz zaparkovat ve středu města a na prohlídku se vydat pěšky.
 2. Vlakem na Hauptbahnhof (severně od řeky Salzach v Novém Městě Salcburku) lze přijet z různých směrů: od Mnichova (regionální vlaky, lze na ně použít bavorskou permanentku Bayern Ticket)), z Curychu, Záhřebu, Lublani či Budapešti. Pro spojení s Vídní přes Linec funguje od roku 2011 Východní nádraží (Westbahn).
 3. Autobusem je možno z České republiky cestovat přímo, a to linkami z Prahy, Českého Krumlova a z Českých Budějovic.
 4. Mezinárodní letiště Salzburg Mozart se nachází asi 20 minut od centra města. Spojení s městem zajišťují trolejbusy.

Kolo je rychlejší než auto

 • Pro pohyb ve městě na větší vzdálenosti je možno využít síť městské dopravy. Jízdenky je možno koupi v trafikách či v automatechnebo přímo u řidiče, ale ty jsou dražší.
 • K prohlídce okolí města (Bad Ischl, Fuschlsee a dalších míst) slouží tak zvané post-autobusy. Vyjíždějí od hlavního nádraží, jízdenka se kupuje u řidiče.
 • Salzburg a jeho okolí je také možno poznat ze sedla jízdního kola. Ve městě fungují půjčovny kol, Salzburg má přes 100 kilometrů cyklostezek. Pohyb po městě na kole je někdy rychlejší než autem. Na zajímavá místa zavedou cyklostezky po obou stranách řeky – vedou například do Freilassingu (35 minut), Oberndorfu nebo Halleinu (oba cíle asi hodinu jízdy).

Co navštívit v Salzburgu

Zámek Hellbrunn

 • Návštěvníka zaujme mimo jiné množstvím důmyslných fontán a krásným parkem, který je vhodný k příjemnému odpočinku či pikniku. Je v něm i dětské hřiště, brouzdaliště. Na hellbrunnském kopci se v bývalém přírodním kamenolomu nachází Kamenné divadlo (Steintheater), nejstarší divadlo pod širým nebem, v němž byla předvedena první opera ve střední Evropě. Steintheater je místem zábavy pro celou rodinu (rodinné vstupné). V areálu je i zoo, kam je ovšem třeba koupit si samostatnou vstupenku.

Staré město

 • Turisty velmi navštěvovaná starobylá úzká ulička Getreidegasse ve středu města s množstvím obchodů. Vede souběžně s řekou. Působivé jsou i staré obchody na náměstí Alter Markt. Zajímavý je například interiér lékárny Fürsterzbischöfliche Apotheke.

Pevnost Hohensalzburg (Festung)

 • Na kopci nad městem,je z ní úchvatný výhled na celý Salzburg a pohoří Alp. Uvnitř pevnosti je expozice mučících nástrojů a zbraní s ukázkami života na pevnosti. V sezoně se na pevnosti pořádají koncerty. Na pevnost je možno vyjet lanovkou. Rodinám s dětmi je poskytována sleva (rodinné vstupné).

Další zajímavosti

 • Mozartův rodný dům (Getreidegasse 9). Z domu, kde se 27. ledna 1756 narodil slavný skladatel,  je muzeum, které soustřeďuje památky na život Mozartovy rodiny. Otevřeno po celý rok denně, právě tak jako Mozart Residence (Makartplatz 8), kde jsou soustředěny portréty WAM.
 • Zámek Mirabell (postavený pro oblíbenou kurtizánu arcibiskupa). Atraktivní „zahrada trpalíků“ a rozárium, uvnitř mramorové schody od Raffaela Donnera a Mramorový sál, údajně nejkrásnější svatební sál na světě
 • Salcburský dóm (katedrála), uvnitř mimo interiér chrámu také vykopávky z doby římské.
 • Salcburské muzeum.
 • Muzeum hraček (Bürgerspitalgasse 2) s největší sbírkou evropských hraček v Rakousku, každé úterý a středu se od 15 hodin hraje loutkové divadlo.
  Muzeum moderního umění (Philharmonikergasse 9 a Mönchsberg 32, v pondělí zavírací den).
 • Hřbitov svatého Šebestiána s hrobem Mozarta a jeho ženy Constanze Weber-Nissen a mauzoleum arcibiskupa Wolfdietricha.
 • Kostel svatého Petra s hřbitovem a katakomby vytesané do skalního masívu.
 • Untersberg – asi 16 kilometrů od Salzburgu, vyhlídkový kopec s lanovkou.
 • Kapuzinerberg. Lze na něj vystoupat alejí ze starého města. V loveckém zámečku je restaurace. Velkolepý výhled na město a Alpy.
 • Pivovar Stiegl (Stiegl-Brauwelt, Brauhausstraße 9). Prohlídka, ve vstupném je i degustace piva. Po prohlídce možnost ochutnat typické rakouské speciality v některé z restaurací na Stiegl-Brauwelt.

Foto: Salzburg (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.