Cyklistika je jednou z oblíbených aktivit, za kterými se lidé z České republiky vydávají do Rakouska.  Velmi oblíbené jsou cyklistické stezky podél Dunaje, po nichž lze jezdit na kolech i na kolečkových bruslích, právě tak jako náročné horské terény pro zdatné a nejzdatnější. Kam je mimo jiné možno vyjet si do Rakouska na kole?  A jak nejlépe Rakousko na kole poznat?

Rakousko na kole

V Rakousku jsou desítky velkých cyklistických tras a oblastí. V mnohých městech jsou vyznačeny cyklistické okruhy. Nejhustší síť cyklistickcýh tras je v Solnohradsku a v Tyrolsku, ale stovky kilometrů jsou jich i v dalších oblastech země.

Údolím řeky Inn

  • Trasa Údolím řeky Inn (Inntalradweg) patří k nejpopulárnějším v Rakousku. Vede údolím Innu mezi bavorským Pasovem v blízkosti našich hranica Landeckem v Tyrolsku. Je jednodušší dopravit se do Landecku a jet trasu „s kopce“, protože Landeck je ve výšce 816 m n. m., zatímco Pasov pouze 302 metry. Mezi Wörglem a Kufsteinem je možné z hlavní trasy odbočit do oblasti Kitzbühelských Alp a navštívit třeba i Brixen, kde byl ve vyhnanstvíKarel Havlíček Borovský. Trasa je sjízdná pro všechny druhy kol, v Tyrolsku je značena modře, v Bavorsku zeleno-bíle a od Braunau do Pasova zelenými značkami přírodní rezervace Unterer Inn.

Cesta Vysokými Taurami

  • Cesta Vysokými Taurami (Tauernradweg). Trasa měří 325 kilometrů a lze volit různé (kratší) varianty, přičemž doporučený začátek je v Krimmlu (1076 m n. m.) u nejvyšších vodopádů v Evropě a konec v Pasově. V Brucku je možné „odskočit si“ na Grossglocknerský průsmyk (2575 m n. m.). Trasa je vhodná pro turistická a trekková kola a je značena zeleně.

Okruh Solnohradskem

  • Trasa je dlouhá 325 kilometrů (lze zvolit i menší okruh). Navazuje na Vysoké Taury. Převýšení je 520 metrů, trasa vede mezi dvanácti jezery a je vhodná pro všechny druhy kol.

Oblast Schladmingu

  • Lokalita je známa spíše jako lyžařské středisko, ale na letní měsíce je v ní na třicet značených cyklistických tras o celkové délce kolem dvou set kilometrů. Ze Schladmingu (749 m n. m.) v údolí řeky Enns lze zdolat několik patnáctistovek nebo také Hochwurzen (1850 m n. m.) či Planai (1894 m n. m.). Trasy v údolí Ennsu jsou asfaltové stejně jako větší část středně obtížných úseků. Výše položené stezky jsou však sjízdné pouze dobrým horským kolem.

Dunajská trasa

  • Dunajská trasa (Donauradweg) patří patrně k nejpopulárnějším nejen mezi rakouskými, ale i mezi zahraničními cykloturisty. Celková délka trasy (z Pasova do Hainburgu na slovenských hranicích) je 305 kilometrů. Lze jet po obou březích Dunaje, z devadesáti procent jde o cesty vyhrazené pro cyklisty a jsou vhodné pro všechny druhy kol. Město Krems ležící na Dunajské trase je centrem oblasti, v níž je dalších téměř 300 kilometrů cyklistických tras, které vedou z velké části polními cestami, lesnatou a kopcovitou krajinou.

Štýrská alpská cesta

  • Oblíbenou cyklostezkou pro náročné je Štýrská alpská stezka (Alpentour Steiermak 2000) od Dachsteinu přes Gesäuse též do Štýrského Hradce. Svými 900 kilometry je nejdelší průběžně značenou trasou na světě určenou pro horská kola.

Údolím řeky Mur

  • Cesta Údolím řeky Mur (Murradweg) patří k velmi oblíbeným cyklistickým terénům ve Štýrsku a v Korutanech. Tamní hlavní magistrálou je 365 kilometrů dlouhá trasa podél řeky Mur z Bad Radkersburgu na slovinských hranicích, přes Leibnitz, Štýrský Hradec, Bruck, Zeltweg, v němž je automobilový okruh formule 1, do Muhru nebo až prudkým stoupáním na Sticklerhütte. Celkové převýšení je 1700 metrů a cesta je vhodná pro všechny typy kol. Základní trasu lze prodloužit přinejmenším na dvojnásobek zajížďkami po místních cykloturistických trasách. V okolí města Leibnitz je například 230 kilometrů tak zvaných vinných cest. Na mnohé z těchto místních cyklistických stezek je však potřebné mít dobré horské kolo.

 

Cyklistika kolem Neziderského jezera

Ideálním dopravním prostředkem v okolí Neziderského jezera je jízdní kolo. Hustota kvalitních cyklistických stezek je tu větší než hustota silnic. Většina stezek má asfaltový povrch a zbytek vede po velmi slušných a širokých cestách. Kola jsou mezi návštěvníky oblasti velmi oblíbena. Hlavní cyklistickou trasou je Neusiedler See Radwanderweg, označovaná jako B10, která vede kolem celého jezera. Probíhá všemi důležitými středisky v oblasti  i po území Maďarska (tam však místy vede po silnicích, i když málo frekventovaných). Celková délka cyklistických tras je 144 km, z toho asi 40 na území Maďarska. Ze stezky B10 odbočuje řada dalších tras, včetně B21, která je odbočkou k Dunajské cyklistické stezce, na niž se napojuje v Bad Deutsch Altenburgu. Cyklistická síť má velmi přehledné značení. Cedule mají zelenou barvu a je na nich číslo a směr trasy a obvykle také vzdálenost k nejbližšímu významnému cíli.

 

Ilustrační foto: (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.