Místem lidové zábavy je Prátr, jehož největší a neznámější atrakcí je velké vídeňské kolo. Dodnes je spolu se svatoštěpánským dómem nejznámější vídeňskou pamětihodností. Vstup do zábavního parku Prátru je volný, podobně jako na českých poutích se platí za každou atrakci zvlášť. Hlavním posláním Prátru je dávat radost.

Prátr: Obří kolo tvoří panorama Vídně

Vídni se sice neříká jako Praze „stověžatá“, přesto má své tři výškové atrakce. Tou nejvyšší – a také nejnovější – je vyhlídková Dunajská věž– Donauturm, vysoká 252

Obří kolo ve vídeňském Prátru (Prater)

metrů. Druhou – nejstarší – je věž Svatoštěpánského chrámu uprostřed Vídně. Ční do výše 136,8 metrů. Třetí a jistě i nejznámější a nejvyhledávanější výškovou atrakcí Vídně je Riesenrad, česky Obří kolo, v lidovém zábavním Prátru, zvaném Vídeňany Wurstelprater, tedy vuřtový Prátr.

Prátr: Místo lidové zábavy

Zábavní park Prátr (Prater) nebyl původně určen k veselicím. Dlouhou dobu to byl veřejnosti nepřístupný a střežený císařský hvozd uprostřed bran města. Až počátkem 18. století požádalo několik kramářů a krčmářů vídeňský magistrát, aby si mohli na území Prátru postavit stánky s občerstvením. Páni z magistrátu jejich žádosti vyhověli, a tak zanedlouho vyrostl v přední části „lustwald“ s kuželkami, houpačkami, divadelními scénami a dalšími atrakcemi. V roce 1766 učinil císař Josef II. z Prátru místo oddechu a zábavy pro všechny bez rozdílu. Potom už si lid Prátr rychle přivlastnil. Vojáci, služky a nádeníci přicházející do Vídně šířili jeho slávu a pověst o něm až do nejzapadlejších dědinek.

Česká jídla i pivo

Prátr přitahuje i ty, kdo se chtějí  dobře a dosyta najíst. Mezi nejvyhledávanější patří restaurace Švýcarský dům (Schweizerhaus), Čechům známější jako „Kolařík a Buben“, kde se podávají česká jídla a čepuje budvar. Uvnitř i na zahradě, která byla poprvé otevřena v roce 1907, bývá skoro vždy plno. Před vchodem je ale možno koupit si placku, bramborák nebo opečený vuřt.

Prátr nejsou jen atrakce

 • Když se řekne Prátr, představí si mnozí jen zábavní část parku s fantastickými boudami, kolotoči, střelnicemi, toboganem, fackovacími panáky, tančírnami, skluzavkami, panoptikem voskových figurín.
 • Ale Prátr je i dlouhá, podivuhodná alej, údajně nejkrásnější silnice světa, po níž se kdysi oběma směry pohybovaly kočáry a jezdci na koních.
 • A Prátr je i starý, nádherný přírodní park, kde se větve letitých stromů rozkládají až nad zelenavou vodu slepých ramen Dunaje, tůní a jezírek či zarostlé partie podobající se pralesu, jejichž ticho neruší nic, i když jsou tak blízko rušného velkoměsta.
 • Park ohraničuje z jedné strany nedaleký Dunaj. 
 • Na území Prátru se pravidelně pořádají vídeňské podzimní veletrhy, na nichž bývá již tradičně zastoupena Česká republika.

Obří kolo: Hlavní atrakce

Vstupné na Obří kolo je 9 euro pro dospělé a 4 eura pro děti do 14 let. S turistickou jízdenkou Wien-Karte je vstupné výhodnější. Informaci je ale dobré předem si ověřit, protože se cena vstupného může změnit.

 • Obří kolo (Riesenrad) bylo postaveno ve Vídni v roce 1897.
 • Stavbu Obřího kola ve Vídni financoval anglický velkoloďař Hitchins a vyprojektoval Angličan, inženýr Walter B. Basset, dříve námořní důstojník. Za vzor mu posloužilo obří kolo Američana Ferrise, postavené v roce 1891 pro světovou výstavu v Chicagu.
 • S výrobou a montáží Riesenradu ve Vídni se začalo koncem roku 1896 a dílo bylo dokončeno po osmi měsících tvrdé práce v červnu 1897. Pracovalo tu i několik českých zámečníků a montérů.
 • Již během prvního roku provozu potěšilo Obří kolo novým pohledem na Vídeň z výšky 67 metrů 250 000 návštěvníků.
 • Od té doby se stalo Obří kolo v Prátru vyhledávanou pozoruhodností a symbolem Vídně.
 • Pohromou pro Obří kolo se stalo bombardování a dobývání Vídně ke konci druhé světové války v březnu a dubnu 1945.
 • Zkázu dokonal požár Obřího kola.
 • Vzdor problémům způsobených poválečnou situací se podařilo se podařilo během jediného roku Riesenrad obnovit.

Foto: Obří kolo ve vídeňském Prátru (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.