O práci v Rakousku je zájem. A to jak ze strany občanů České republiky, tak ze strany Rakouských zaměstnavatelů. O některé profese je dokonce zájem velký. Při hledání práce v Rakousku je nejjistější využít pomoci oficiálních institucí – v České republice je takovou jistotou portál sítě EURES. Neoddiskutovatelným předpokladem pro práci v Rakousku je ale v drtivé většině nabídky práce znalost němčiny, a to alespoň na základní úrovni.

Evropský portál pracovní mobility

Na stránkách EURES, Evropském portálu pracovní mobility, najde uchazeč o práci v Rakousku veškeré potřebné informace. A to nejen co se týká nabídky volných míst,

Ilustrační foto

ale také podrobné informace:

 • jak postupovat při žádosti o práci v Rakousku,
 • seznam potřebných dokladů
 • a jiné užitečné údaje.

Portál EURES zveřejňuje:

 1. seznamy volných míst inzerovaných rakouskými úřady práce,
 2. ale také volná místa v Rakousku, které nabízejí soukromé agentury a zprostředkovatelské kanceláře v Rakousku.

Co lze na portálu nalézt

Uchazeč o práci v Rakousku se ještě předtím, než kontaktuje možného rakouského zaměstnavatele, dozví, za jakých podmínek lze práci v Rakousku získat a vykonávat:

 • jak oslovit zaměstnavatele (vzory dopisů),
 • co vše uvést v životopise,
 • jak v Rakousku funguje systém sociálního zabezpečení,
 • problematika daní,
 • pracovní smlouvy.

Velmi důležité jsou dokumenty ke stažení (ve formátu PDF), které se zabývá uznáváním kvalifikace. To zajímá především zdravotníky.

Žadatel o práci v Rakousku si může na portálu EURES vytvořit vlastní účet, aby mu byly podle jím uvedených kritérií oznamovány možnosti práce v Rakousku.

Kromě „virtuálního“ kontaktu je možno sjednat si osobní schůzku s poradcem nebo kontaktní osobou – stačí se předem e-malem nebo telefonicky domluvit na termínu.

Práce v Rakousku přes AMS

Rakouské úřady práce (Arbeitsmarktservice, AMS) nabízejí prověřená volná místa a zveřejňují je na přání zaměstnavatele.

Nabídky volných míst jsou členěny podle spolkových zemía dále je možno výběr zúžit na okresy spolkových zemí. Místa, která nabízí Arbeitsmarktservice, jsou na stránkách EURES uvedena v češtině, v závorce je počet volných míst. U nabídky profesního uplatnění je odkaz na detail inzerátu, který je už v němčině.

Převažující je zájem o pracovníky do pohostinství a gastronomie, zejména o kuchaře. Zájem je rovněž i řemeslníky ze stavebního oboru. Uplatnění mohou nalézt také zdravotní sestry nebo sociální pracovnice (pečovatelky a podobně).

Brigády a sezonní práce v Rakousku

Na stránkách rakouského úřadu práce (www.ams.at nebo www.jobroom.at) lze také najít nabídky možností sezonních prací a brigád vhodných například pro studenty.

Soukromé agentury práce v Rakousku

 • Další nabídkou na EURES jsou kontakty na soukromé zprostředkovatelské agentury – aktivní odkazy.
 • Stránky těchto kanceláří jsou v němčině.

Jazyková vybavenost

Znalost němčiny alespoň na základní úrovní je základním předpokladem pro většinu nabízených míst. Je to pochopitelné: zdravotní sestra, číšník nebo pečovatelka se musí se svými klienty domluvit.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.