Rakouskou část Alp si čeští lyžaři oblíbili. Z domova to tam většinou nemají daleko, sjezdovky i běžecké tratě jsou na perfektní úrovni, stejně jako služby. Zvláštní přízni Čechů se těší pohoří v Tyrolsku. Vyhledávaným místem je tradiční tyrolské zimní lyžařské středisko Pitztal. Ideální lyžařské podmínky má pod „patronací“ ledovec Pitztalu.

Pitztal: Na ledovec s lyžemi

Do Tyrolska se na ledovce jezdí s lyžemi tradičně, protože v této rakouské spolkové zemi jich je nejvíc, celkem pět. Vedle ledovcové oblasti Kaunertal a Stubai je

Pitztal. Osvědčeným lákadlem je ledovec Pitztal

osvědčeným lákadlem ledovec Pitztal.

Ani tady, stejně jako v celém Rakousku, se nezapomíná na rodiny s dětmi – oblast pro rodinné lyžování Pitztal Rifflsee nabízí množství výborných terénů pro malé i velké začátečníky.

Tunelem vzhůru

Tyrolský Pitztal, který byl dobudován v osmdesátých letech a najdeme ho v oblasti Mittelbergferneru, má tu výhodu, že se tu až do výšky 3440 m n. m. mohou pustit i méně nároční lyžaři, protože zdejší rozsáhlý ledovcový areál nepostrádá vedle náročnějších i značné množství tratí vysloveně lehkých.

  • Dvousedačka, vleky a Pitz-Panoramabahn jen umocní zážitek spojený se sedmiminutovou jízdou Pitzexpressem do dolní stanice ledovcového areálu ve výšce 2840 m n. m. V provozu je denně od 8.30 do 16.30 hodin.

Samo středisko, chlubící se sloganem „Místo, kde trénují vítězové“, se nachází ve výšce 1640 až 3440 metrů. A když se tady vydaří počasí, což v jarních a letních měsících je v dané nadmořské výšce takřka pravidlem, nemá dovolená na horách chybu.

Pitztal: Běžky, saně, sněžnice a zábava

  • V Pitztalu je celkem na k osmdesáti kilometrům běžeckých stop. Sníh je zaručený nejen v údolní běžecké stopě, ale i na vysokohorských stopách na Rifflsee a Pitztalském ledovci.
  • Pitztal jezdí se svými hosty na saních, což je čím dál oblíbenější doplňkový sport a zábava. K nočnímu sáňkování na osvětlených sáňkařských drahách v Pitztalu patří rovněž zábava na horských chatách, například ve středisku Hochzeiger – na šestikilometrové noční sáňkařské dráze.
  • Zimní túry nebo vycházky na sněžnicích po sedmdesátce kilometrů upravených zimních turistických cest,
  • lezení na ledu, 
  • curling a bruslení,
  • vyjížďky s koňským spřežením,
  • nespočetně trasy na lyžařské túry uprostřed nejvyšších tyrolských hor.

Jak se dostat do Pitztalu

Autem z Prahy a části Čech po trase Rozvadov – Regensburg – Mnichov – Garmisch-Parterkirchen – Imst. Do Mittelbergu, na samém konci Pitztalu, to trvá podle počasí šest až osm hodin. Z jihu Čech a Moravy je kratší cesta Rakouskem směrem na Innsbruck.

Pohádka o Alpách

Přírodní krásy rakouských Alp vysvětluje legenda, která přežila staletí: Když Stvořitel modeloval nejkrásnější kouty Země a zrovna nevěděl, jak dál, tak se na chvilku zastavil a přemýšlel. „Jak pokračovat? Snad mořem s písčitým pobřežím lemovaným palmami?“ Ne, dostal lepší nápad, jak dotvořit pozemský ráj. Vymodeloval překrásné hory, zčásti zaledněné, zčásti skalnaté, vystupující vysoko nad údolí, a tomuto ráji dal jméno… (dosazuje se název horské oblasti, která je právě chválena).

 

Foto: Pitztal. Osvědčeným lákadlem je ledovec Pitztal. (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.