Pokud turisté navštíví nejvýchodnější rakouskou spolkovou zemi Burgenlandsko, nenechají si ujít návštěvu Neziderského jezera (německy Neusiedler See). Jezero leží převážně v Rakousku, ale zasahuje i do Maďarska. Neziderské jezero nabízí příjemné koupání, rovinatá krajina nabízí méně zdatným cyklistům bohaté zážitky. Oblast je proslulá tradičním pěstováním a zpracováváním vinné révy.

Doprava k Neziderskému jezeru

Burgenlandsko leží nedaleko našich hranic. Vzdálenost Neziderského jezera je z hraničního přechodu České Velenice asi 200 kilometrů, z Hatí či Mikulova kolem 130

Neziderské jezero

kilometrů, z Bratislavy na Slovensku dokonce pouhých 30 kilometrů. K jezeru se však lze dobře dostat i na kole. Z Dunajské stezky sem vede značená cyklististická trasa. Od Dunaje odbočuje v městě Bad Deutsch Altenburg (nedaleko slovenské hranice) a na burgenlandskou síť cyklistických stezek se napojuje v oblasti Neusiedlu.

Jezero ve ve stepní krajině

  • Neziderské jezero (Neusiedler See) patří mezi stepní jezera, je bezodtoké a jeho hloubka nepřesahuje dva metry. Zajímavé je, že z hladiny jezera se ročně odpaří takové množství vody, kolik činí objem jezera. Neusiedler See má protáhlý tvar v severojižním směru, jeho délka činí asi 30 kilometrů, šířka kolísá mezi třemi a osmi kilometry.
  • Přestože se Neziderské jezero nachází převážně na rakouském území, krajina kolem něj připomíná spíše sousední Maďarsko. Půda je na mnoha místech podmáčená, což vytváří příhodné podmínky pro uhnízdění vzácných druhů vodního ptactva v nekonečných rákosových porostech.
  • Okolí jezera, ale i celé Burgenlandsko proslulé tradičním pěstováním a zpracováváním vinné révy.
  • Neziderské jezero nabízí i příjemné koupání, ačkoliv jsou jeho břehy z velké části porostlé nepřístupným rákosím. Ve většině středisek mají přístup k jezeru upravený, čehož turisté bohatě využívají. Za přístup na pláže se však obvykle platí.

Levné kempy i priváty

O cenách ubytování v Burgenlandsku se dá říci, že jsou jedny z nejnižších v celém Rakousku. Alespoň co se týká levného turistického ubytování v kempech a na privátech (Zimmer frei). Ještě výhodnější jsou tak zvané prázdninové byty (Ferienwohnungen). Jde o apartmány o ploše 40 až 80 metrů čtverečních , obvykle pro tři až šest lidí. Pro turisty, kteří mají hlouběji do kapsy nebo potřebují jen přespat třeba při putování na kolech, připadají v úvahu především kempy. Protože jde o rekreační oblast, je kempink prakticky v každém městečku. Ceny jsou, vyjma komfortního kempu v Podersdorfu, velmi přijatelné

Vinařská střediska s malebnými uličkami

Břehy Neziderského jezera jsou lemovány rázovitými městečky.

  • Na západním břehu při hranici s Maďarskem to je například Mörbisch, jedno z center zdejšího vinařství. Na pláži se nachází obří plovoucí jeviště, na němž se v létě konají velmi oblíbená operetní představení.
  • O pár kilometrů severněji se nachází Rust, který je nejvýznamnějším střediskem na západním břehu jezera. V malebném centru města si lze prohlédnout historické měšťanské domy, které září upraveností. Snad na každém komínu ve městě hnízdí čápi, což dalo Rustu přízvisko „Stadt der Storche„, neboli město čápů. Rybářský kostelík (Fischerkirche) na náměstí je nejstarší sakrální stavbou v celém Burgenlandsku. Jeho stavba byla zahájena ve 12. století.
  • Dalším místem na okružní cestě kolem jezera je Oggau , po jehož jižním okraji vede 2,5 kilometru dlouhá vinařská naučná stezka (Weinlehrpfad).
  • Město Donnerskirchen je zase proslulé nedalekou cestou, která je lemována třešňovými sady, jež na jaře obléknou celou krajinu do běla.
  • Pokud se vydáte dále na sever, dorazíte do Purbachu . Ve městě najdete množství vinných sklípků a hezky renovované stodoly. Historii města dokumentuje zachovalé opevnění. Purbach slouží i jako východisko pro výlety do nedalekého pohoří Leithagebirge, které dosahuje nadmořské výšky přes 400 metrů.
  • Nedaleký Breitenbrunn nabízí muzeum s prehistorickými a geologickými sbírkami.

Metropole oblasti

Hlavním městem celé oblasti je Neusiedl am See, který dal jezeru jméno. Mezi atrakce Neusiedlu patří například Seemuseum, popisující zdejší ptačí říši, ale třeba i řada hezkých venkovských stavení nebo zřícenina s biblickým názvem Tabor.

Další zajímavá místa kolem jezera

Asi nejpříhodnější místa na koupání jsou v pohoří Leithagebirge, který je již na východním břehu jezera. Podersdorf se může pyšnit i luxusním kempem, který je největší v celém Rakousku. Zajímavostí je i dodnes funkční větrný mlýn.

Hlavním výchozím bodem při výletech do národního parku Seewinkel je Illmitz . Z měst kolem Neziderského jezera si asi nejvíce uchovalo svůj původní ráz. Najdete tu například zachovalý statek s rákosovou střechou a barokním štítem. V okolí Illmitzu žije jedna z největších čapích kolonií v Rakousku.

Podobný vzhled jako Illmitz má i nedaleký Apetlon .

Posledním rakouským městem na východní straně Neziderského jezera je Pamhagen. Leží přímo na hranici s Maďarskem a najdete tam mimo jiné stepní zoologickou zahradu.

Foto: Neziderské jezero (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.