Městečko Mariazell na severu Štýrska má sice jen asi šestnáct set stálých obyvatel, ale podle některých pramenů se jedná o nejnavštěvovanější místo Rakouska. Mariazell je poutní mariánské místo, kam přicházejí poutníci z celé Evropy a přijíždějí věřící z celého světa.

Nejnavštěvovanější poutní místo

Mariazell  leží  v severní části Rakousko spolkové země Štýrsko, poblíž hranice s Dolními Rakousy. V době Rakouska-Uherska byl Mariazell nejnavštěvovanějším

Ilustrační foto

poutním místem celé habsburské monarchie. Jeho historie ale sáhá až do 12. století. Místo, kde se děly zázraky přisuzované panně Marii, dostalo svůj název od kapličky (zelle, cella latinsky komůrka, kaplička, cela), v níž byla umístěna soška panny Marie. První písemná zmínka o „zelle“ pochází z roku 1243. Protože se zázraky v místě děly opakovaně a panna Maria plnila tužby vysílané k ní v modlitbách a uzdravovala nemocné, byl na místě už kolem roku 1200 postaven první svatostánek jako dík za zázračného uzdravení hraběte Jindřicha Vladislava.

Pověst vypráví…

Pověst vypráví, že v roce 1157 poslal opat benediktínského kláštera St. Lambrecht do místa dnešního Mariazell mnicha Magnuse. Měl tam vykonávat funkci jakéhosi duchovního správce. Mnich nesl lipovou sošku panny Marie. Cestu mu však zatarasila skála. Mnich – se soškou v ruce – se modlil k panně Marii o pomoc a ona ho vyslyšela – skála se rozestoupila a mnich mohl dojít svému cíli. Z vděčnosti postavil nad soškou skrovný přístřešek – svou mniškou celu, která sloužila i jako kaple.

 

Rozkvět poutního místa

Další zvelebení mariánského místa provedl uherský král Ludvík Velký. Roku 1370 nechal v Mariazell postavit kapli, kterou děkoval panně Marii za pomoc při válce s východními pohany. Kaple je zachována dodnes. V té době byl Mariazell už poutním místem. Je zajímavé, že už na počátku 15. století vznikaly v okolí místa obchody, kde si poutníci mohli koupit symbolické zboží, prostřednictvím jehož mohli panně Marii poděkovat (votivní předměty).

O sto let později už mělo místo mezinárodní význam – do Mariazell přicházeli poutníci z celé Evropy. V 17. století se Mariazell stal hlavním městem tak zvané Podunajské monarchie. Kostel už nevyhovoval počtu věřících a dostalo se mu přestavby v pompézním barokním stylu. V této podobě jej můžeme vidět i v současn é době. V roce 1907 byl kostel povýšen na baziliku.

Mariazell žije tradicí

Městečko Mariazell žije z poutní tradice po celý rok. Největší nápor poutníků je zde očekáván  vždy před Vánoci, protože poutní místo bylo založeno 21. prosince. Poutníci si po vykonání křesťanských „povinností“ rádi koupí suvenýr z poutního místa. Mariazell je proslulý výrobou medových perníčků, svíček ze včelího vosku a bylinným likérem, který se skoro půl druhého století vyrábí z tří desítek bylin – samozřejmě podle tajné receptury. Zábavou, která „notně zavání peklem“, je tradiční běh čertů, který se koná začátkem adventu.

Ostatní zajímavosti místa Mariazell

Turisté, kteří Mariazell navštíví jen jako historickou památku, mají možnost dalšího vyžití.

  • Nad městem se do výšky 1254 metrů nad mořem vypíná vrch Bürgeralpe. Na vyhlídkové místo vyveze kabinová lanovka.
  • Pěší turisté se mohou nechat jinou lanovkou vyvézt na 1626 metrů vysoký Gemeindealpe, který je výchozím bodem horských turistických tras a centrem zimních sportů – víc než deset sjezdovek, běžecké stopy.
  • V létě turisty láká procházka k jezeru Erlafsee, kam dojíždí i historická tramvaj,
  • nebo k Mariiným vodopádům (Marienfall).
  • Řeku Salzu mají v oblibě raftaři.

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.