Poklad na Dunaji, vznešený i útulný. Tak bývá někdy označován Linec, metropole Horního Rakouska. Pokud si chceme udělat výlet do zahraničí, a přitom se příliš nevzdálit od českých hranic, je Linec ideálním cílem.

Linec: Největší náměstí Rakouska

Srdcem Lince je  náměstí Hauptplatz. Ačkoli jeho rozloha 13 tisíc metrů čtverečných je úctyhodná, náměstí nepůsobí ani trochu neosobně. Zachovává si

Noční Linec (Linz)

maloměstskou atmosféru, přestože po něm jezdí tramvaje i automobily. Hauptplatz byl navržen ve 13. století jako největší náměstí v Rakousku. Obchodníci byli ochotni zaplatit jakkoli částku, jen aby mohli mít krám na Hauptplatzu. Proto tu stojí tolik domů s úzkými průčelími.

 • Zajímavý je například dům číslo 18, který má vlastní zvonkohru.
 • Náměstí má pestrou minulost. Odehrávaly se zde stávky, demonstrace, povstání i popravy.
 • Až do roku 1716 stál uprostřed rozlehlé plochy pranýř, na němž byli hříšníci vystaveni posměchu kolemjdoucích. Dnes stejné místo zdobí jedna z nejvýznamnějších památek Lince, sloup svaté Trojice.
 • Budova radnice na náměstí dokládá vzestup střední třídy na přelomu 15. a 16. století. Původně gotická budova byla dokončena v roce 1513 a později přestavěna.
 • Před radnicí se od nepaměti konaly trhy a tato tradice přetrvává dodnes. O víkendech tu bývají  bleší trhy, na stáncích se prodává ovoce a každoročně v prosinci se zde konají idylické adventní trhy.

Linecká katedrála

Monumentální katedrálu od italského architekta Pietra Franceska Carloneho je dobře vidět ze středu náměstí, odkud je výhled na obě její věže. Alter Dom skoro 150 let sloužil jako katedrála sedmi biskupům. V19. století už Alter Dom účelům přestal vyhovovat. Základní kámen nové katedrály byl položen v roce 1862, první mše se tu sloužila v roce 1909. Katedrála stojí uprostřed zeleně, trochu stranou od nejstarší části města a její věž tvoří dominantu Lince.

 • Neue Dom je stejně monumentální jako náměstí Hauptplatz: Pojme 20 tisíc věřících, přičemž celý Linec měl v době jejího vzniku jen o sedm tisíc obyvatel víc.
 • Věž katedrály měla být původně nejvyšší v Rakousku, ale Linec se musel podrobit příkazu Vídně,že věž Neue Domu musí být o něco málo nižší než vídeňský St. Stephansdom.
 • Katedrála má ještě jednu zajímavost: Rudigierovy varhany, které byly v roce 1968 vysvěceny a počítají se mezi nejkrásnější a největší varhany v Evropě.

Linec adventní, Linec hudební

 • Obzvlášť malebnou tvář ukazuje Linec v době adventu, kdy se v galeriích otevírají unikátní výstavy s vánoční tematikou, v kostelech jsou k vidění cenné betlémy a na největším náměstí je rozsvícen ozdobený smrk obklopený adventním trhem.
 • K nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším událostem patří podzimní Brucknerův hudební festival, kdy se v prostorách Brucknerova domu a pod širým nebem na břehu Dunaje koná mnoho koncertů vážné hudby.

Linecké zajímavosti

 • Je možno nahlédnout do dvorků starobylých domů, z nichž většina je volně přístupná a v některých jsou příjemné hospůdky. Jednu takovou skrývá třeba Mozarthaus v ulici Klosterstrase, další směrem k náměstí Altermarkt.
 • Hezké nádvoří s velkolepou kašnou má také Zemský dům (Landeshaus), jehož portál se nachází naproti Mozartovu domu.
 • V uličce Martingasse  je kostelík Martinskirche, starý 1200 let. Jedná se o jednu z nejstarších církevních staveb v celém Rakousku, která si uchovala svou původní podobu.
 • Linecký hrad.  Nachází se nad řekou, kousek od starobylého Martinského kostelíka. Zmíněn byl poprvé v roce 799, ale největší slávy se dočkal až v letech 1489 – 1493, kdy se tu dočasně usídlil císař Friedrich III. a Linec se stal centrem Svaté říše římské.

Linec: Cesta za historií

Většina nejdůležitějších památek se nachází v poměrně malém okruhu okolo hlavního náměstí. Starobylé srdce města si pohodlně prohlédneme za den, ale vyplatí se prozkoumat i nejbližší okolí města.

Linz leží na Dunaji, jehož malebné břehy v zimě i v létě lákají k procházkám. Za návštěvu stojí například klášter Stift Wilhering, několik kilometrů na západ od hranice města.

Podél toku Dunaje je k vidění množství dalších hradů, zámků, kostelů, poutních míst a jiných pamětihodností, z nichž většina je návštěvníkům přístupná po celý rok.

 

Linecké cukroví a jiné speciality

Do Lince se jezdí nejen za památkami a uměním, ale také za gastronomickými požitky. Kulinářská nabídka je bohatá a v každé ulici starého města najdeme nejméně jednu restauraci, kde si pochutnáme na tradičních rakouských jídlech. Místní lidé nejraději večeří speciální knedlíky se sekaným masem, slaninou nebo škvarky, jež se podávají jako příloha k pečenému nebo vařenému vepřovému či hovězímu. Na závěr hodování se doporučuje proslavený linecký dort – mandlový koláč s tenkou křupavou kůrkou. Po Linci nese název i u nás oblíbené čajové pečivo – linecké koláčky, linecké cukroví.

 

Foto: Noční Linec (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.