Metropole Tyrolska Innsbruck bývá nazývána pokladnicí Alp. Návštěvníka může město na břehu řeky Inn skutečně obohatit – zejména o zážitky kulturní a sportovní. Innsbruck je největší lyžařské středisko v Alpách, dvakrát byl hostitelem zimních olympijských her. Innsbruck měl v historii i politický význam, bývalo v něm i sídlo císařského dvora. Je to město, které při dovolené v Rakousku nelze pominut.

Doprava do Innsbrucku

Innsbruck, hlavní město Tyrolska s asi 120 tisíci obyvatel, leží v Alpách poblíž hranice s Itálií, ale také v nepříliš velké vzdálenosti od bavorského Mnichova.

 • Z Prahy je do Innsbrucku autem přibližně 550 kilometrů, převážně po dálnici  (je třeba dálniční známka). Kdo přijíždí z jihu, může se potěšit jízdou po nejvyšším mostě Evropy, Europabrücke, po němž vede brennerská dálnice.
 • Jízda vlakem z České republiky trvá nejméně na devět hodin, je třeba přestoupit v Mnichově.
 • Cestu z Prahy je možno absolvovat letadlem za necelé dvě hodiny – ovšem s přestupem na letišti ve Vídni.

 

Zlatá stříška a další pamětihodnosti

Přestože je v současné době Innsbruck spojován zejména s lyžováním a zimními sporty, je to město s bohatou historií. V 15. století přestěhoval císař Maxmilián do Innsbrucku císařský dvůr. Z této doby pochází mnoho významných stavebních památek v Innsbrucku.

 • Goldenes Dachl, Zlatá stříška, je atributem (nebo maskotem?) Innsbrucku. Pozdně gotický arkýř s 3450 pozlacenými měděnými došky, začal na konci patnáctého století sloužit jako císařská lóže při sledování rytířských turnajů na náměstí. Dnes je pro místní podobnou chloubou jako pro Pražany staroměstský orloj a stal se také příležitostí k oživení turistického ruchu.
 • V někdejším rezidenčním městě Habsburků mohou turisté obdivovat patrně nejvýznamnější památku města, renesanční Dvorní kostel – Hofkirche – s barokní přestavbou uvnitř, kde je k vidění i honosný náhrobek císaře Maxmiliána.
 • Barokní stavitelé působili v Innsbrucku na více místech. Svědčí o tom habsburský zámek Hofburg, krásný růžovobílý Helblingův dům či Triumfální brána na konci živé třídy Marie Terezie.
 • Kyvadlovým autobusem se dá dojet do jednoho z nejhezčích rakouských zámků. Renesanční skvost zámek Ambras na okraji města nabízí kromě jiného sbírku obrazů od Rubense po Arcimbolda a pěkný park.
 • Z několika innsbruckých muzeí je jedním z nejoriginálnější stálá výstava zvonů.

Innsbruck, město zimních sportů

Innsbruck byl dvakrát dějištěm zimních olympijských her, a to v letech 1964 a 1976. V roce 2005 se zde konaly světové univerzitní hry (v Innsbrucku jsou dvě vysoké školy, na nichž studeje k pětadvaceti tisícům studentů) a  v roce 2008 se v Innsbrucku odehrávala některá utkání mistrovství světa v kopané.

 • Lyžařské svahy, kde závodili olympionici, může využívat i veřejnost.
 • Od listopadu bývá otevřena i olympijská sáňkařská a bobová dráha.
 • Celý rok si lze zabruslit na olympijském stadionu.
 • Odvážní zde najdou množství vhodných míst pro horolezectví, paragliding a další „adrenalinové“ disciplíny.

Do jedenácti večer se dá lanovkou vyjet až k horské chatě Seegrube ve výšce necelých dvou tisíc metrů a další lanovkou nebo po svých pokračovat dál. Je možné zůstat v chatě a dát si některé z dost kalorických tyrolských jídel nebo rakouských specialit.

Innsbruck nabízí dostatek ubytovacích míst, nejlevnější jsou pokoje v soukromí poblíž města.

 

Nejvyšší zoo v Evropě

V innsbrucké zoo chovají výhradně zvířata, jež v regionu žijí nebo tu kdysi žila. Nejvýše položená zoo v Evropě příjemně překvapí například zajímavým sladkovodním akváriem, které je největší na světě. Za sklem jiné nádrže se dá například pozorovat i podvodní život vyder.

 • V centru města se nachází další zajímavost – zahrada s volně poletujícími tropickými motýly. Je otevřena jen od června do září.

 

Foto: Innsbruck (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.