Hofburg, vídeňský palácový komplex v centru města, byl v minulosti rezidencí rakouských císařů. V současné době v Hofburgu sídlí rakouský spolkový prezident, nachází se zde celosvětově známé kongresové centrum. Hofburg je otevřen návštěvníkům. Kromě historických interiérů císařské rezidence jsou v Hofburgu k vidění ojedinělé expozice uměleckých sbírek.

V Hofburgu se tvořily dějiny Evropy

Rakouský císařský a královský dvůr sídlil sedm století na vídeňskémHofburgu (Dvorní hrad). Zde se doslova tvořily dějiny Evropy.

Prý je doloženo, že základy Hofburgu – zbytky věží, které jsou v Hofburgu patrné v tak zvaném Švýcarském

Hofburg, Vídeň

dvoře – nechal postavit Přemysl Otakar II.

V současnosti je v Hofburgu množství památek a pokladnic habsburského císařského rodu. V jednom křídle Hofburgu je sídlo rakouského prezidenta. Vchod je z Ballhausplatzu – Míčovního náměstí.  Přímo naproti je budova rakouského kancléřství a ministerstva zahraničí.

Císařské klenoty

Vídeňská klenotnice v Hofburgu chová jedno z nejvzácnějších zlatnických děl na světě, císařskou korunu z 10. století, která patřila k nejvýznamnějším insigniím Svaté říše římské. Kdysi byla mylně považována za korunu Karla Velikého. Její originál je v klenotnici k vidění i pro běžné diváky. K atrakcím muzea patří také korunovační klenoty císaře Rudolfa II., údajně dílo pražského zlatníka.

Pohled do císařské jídelny

Návštěvníci vídeňského Hofburgu mohou nahlédnout do talíře i pod pokličku císařské domácnosti. V několika sálech jsou k vidění jídelní soupravy, příbory i nádobí, na němž se připravovala i podávala jídla pro císařské hostiny i pro soukromé obědy a večeře habsburské rodiny. K vidění je zejména s porcelán, který používali František I. (vládl 1792-1835) i jeho následovníci Ferdinand V. (1835-1848) a František Josef I. (1848-1916). Nese značky významných porcelánek z habsburských dědičných zemí (především z Vídně, ale i z Klášterce n. Ohří) i mimo hranice monarchie (francouzský Sevřeš či saská Míšeň). Na jeho dekoru se najdou rostlinné motivy spolu s romantickými obrazy nejrůznějších koutů zemí, které byly pod habsburským žezlem.

  • Kontrast k jim tvoří talíře a jídelní náčiní se zřetelnými stopami častějšího používání u císařského stolu, což návštěvníka přenáší do všedního dne urozených.

K symbolům Hofburgu patří lipicáni

V Hofburgu má své jedinečné muzeum ušlechtilé koňské plemeno lipicánů, kteří patří tradičně k vídeňským symbolům. Prostory v areálu císařského paláce Hofburgu představují dějiny a současnost tradiční vídeňské Dvorní španělské jezdecké školy neboli pověstných bílých koní a drezérů, kteří nadále pěstují tento klasický druh umění. Španělská škola ve Vídni je považována za poslední instituci světa, kde se rozvíjí klasické jezdectví v nejčistší formě a nepřetržité od roku 1572.

Muzeum je umístěno v někdejší dvorní lékárně v sousedství císařských stájí. To také umožňuje ukázat nejen obrazy, kresby, videofilmy, uniformy, postroje či dokumenty, ale také přímo nahlédnout do maštale přes dvě velká zvukotěsná okna, kterými návštěvníci sledují ušlechtilá zvířata, zatímco koně je nevidí a nejsou tak rušeni.

  • Lipicáni se dožívají 20 až 25 roků a svého příznačného bělostného zbarvení dosahují mezi sedmým až desátým rokem života, když předtím jsou tmaví.

Motýlí dům v Hradní zahrad

K areálu vídeňského Hofburgu, sídla Habsburků, patří Burggarten – Hradní zahrada. V její zadní části, v jednom ze secesních skleníků, je vybudován Schmetterlinghaus – tedy motýlí dům. Návštěvníci se volně procházejí bujnou vegetací a kolem nich poletují motýli (samozřejmě v době jejich aktivity). V kmeni dutého stromu je také instalována expozice, která podrobně zachycuje – od housenky přes kuklu – vývojové fáze motýla.

  • V motýlím ráji je možno fotografovat, ovšem bez blesku. Ve Schmetterlinghausu, jenž má plochu 280 čtverečních metrů, žije na tři sta motýlů. Do Vídně byli přivezeni ze speciálních motýlích farem v Thajsku, Filipínách, Belize a Kostarice; žádný ze čtyřiceti zdejších druhů – jak zdůrazňují provozovatelé – ovšem nepatří k těm chráněným.

Foto: Hofburg (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.