Necelých třicet kilometrů na jih od Salzburgu,v místech, kde alpským pohořím prochází hranice s Německem, se nachází turistický cíl, jež si nenechají ujít především znalci novodobých dějin. V nadmořské výšce 1836 metrů dodnes stojí Hitlerův Teehause, Čajovna, později známější jako Orlí hnízdo.Orlímu hnízdu, které je známé z mnoha dokumentárních i hraných filmů o Hitlerovi a kde je zřízeno muzeum připomínající fašistická zvěrstva, je možno dostat se z bavorského Berchtesgadenu.

Čajovna alias Orlí hnízdo

Dominantní připomínkou nacistické minulosti v Alpách stále zůstává horská chata Kehlsteinhaus.Horské sídlo ve výšce 1836 metrů nad mořem nechal postavit pro

Bertesgadenské Alpy na hranici Rakouska a Německa.

Hitlera Martin Bormann. Bylo dokončeno v roce 1939 a pojmenováno jako Teehause (Čajovna). Spojenci je později nazvali Orlím hnízdem (Kehlstein je orlí hnízdo německy) a pod tímto značením vešlo po válce do široké známosti.

Orlí hnízdo je umístěno vysoko nad propastí, nad ním se však tyčí ještě vyšší alpské vrcholy. Možná právě proto nebylo zasaženo, na rozdíl od prominentní nacistické čtvrti Obersalzberg v údolí pod rezidencí, spojeneckým bombardováním 25. dubna 1945.

Doprava k Orlímu hnízdu

Chata Kehlsteinhaus leží v Bertesgadenských Alpách na hranici Rakouska a Německa. Automobil lze odstavit v Berchtesgadenu na parkovišti Obersalzberg-Hintereck (místní část), odkud odjíždí v pravidelných intervalech autobusy pod Orlí hnízdo. Překonají výškový rozdíl sedm set metrů a projedou několika tunely. Cesta k vrcholu vede tunelem, který je vyražen v přírodním kameni horského masívu a pak vzhůru v mosazné kabině výtahu. Ten urazí výšku 124 metrů za pouhých 41 vteřin.

Pěší túra k Orlímu hnízdu po turistické značce zabere asi tři hodiny.

Budova Orlího hnízda má metrové zdi a je dokumentem typické nacionálně socialistické architektury. Poskytuje návštěvníkům převládající pohled na oblasti Berchtesgadenu.

Hitler neměl jen Orlí hnízdo

Když se na konci 90. let začala médii šířit opakovaně šířit informace, že „Hitlerovo Orlí hnízdo bude přestavěno na luxusní hotel,historici a znalci historie místa a dějů se právem zlobili. Nešlo jim o samotný fakt stavby (která se uskutečnila), ale o označení místa. V alpském Berchtesgadenu neměl Hitler jen Orlí hnízdo vysoko v horách. Plánovaná výstavba rekreačního komplexu se netýkala Orlího hnízda, ale místa bývalé Hitlerovy rezidence v Berchtesgadenu-Obersalzbergu.

Nacistická alpská pevnost

Adolf Hitler si oblast Berchtesgadenských Alp oblíbil ještě před svým uchopením moci. Přijížděl tehdy z Mnichova i s doprovodem do místní horské čtvrti Obersalzbergu.  Volné chvíle trávil v penzionu Platterhof. V roce 1933 si zde pořídil vlastní dřevěný dům „Haus Wachenfeld“. V té době Martin Bormann odkupoval (i pod nátlakem) jednotlivé rekreační a zemědělské tamější usedlosti, přestavoval je, stavěl nové objekty kasáren, hospodářských budov, garáží a silnice. Obersalzberg se stal „horou sociálněnacionálního hnutí“. Všichni obyvatelé sídlící v jeho okolí byli vyhnáni. Rychle se zde zrodila proslavená „alpská pevnost“.  Platterhof byl přebudován na hotel pro Hitlerovy hosty. V roce 1936 byla dokončena rozsáhlá přestavba Hitlerova domu v reprezentační sídlo „Berghof“ – (Hitlerhaus). Celý prostor Obersalzbergu byl podkopán  podzemními chodbami (mimo Orlí hnízdo) vzájemně jednotlivé objekty spojujícími. Část podzemí je přístupná i dnes z hotelu „Zum Türken“ stojícího sotva sto metrů od bývalého Berghofu. Ten byl ovšem v dubnu 1945 bombardován spojenci a po obsazení úplně zničen, jakož i ostatní budovy „alpské pevnosti“.

Spojenci pevnost zničili – a usadili se v ní

Po roce 1945 se zde usadila americká armáda a přeměnila Zum Türken téměř k nepoznání. Stalo se z něj horské letovisko pro vojáky a zmodernizovaný Platterhof poskytl pohodlné a příjemné hotelové zázemí. Šlo o území, které bylo pro veřejnost uzavřeno. Ještě v roce 1991 sem přímo z Kuvajtu dorazily některé americké jednotky na odpočinek po náročné vojenské operaci Pouštní bouře.

  • V současné době je v lokalitě rekreační komplex pro širokou veřejnost.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.