Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska, se nachází v pohoří Vysoké Taury. Částečně leží na území spolkových zemí Tyrolsko a Korutany. Kromě horské krásy ledovce turisty přitahuje i motoristická legenda – Grossglocknerská vysokohorská alpská silnice. Je otevřena zpravidla od května do října a je druhou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Rakousku hned po vídeňskémcísařském paláci Schönbrunn.

Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska

Nejvyšší hora Rakouska Grossglockner měří 3798 metrů. Patří do masívu Vysoké Taury. Na úpatí Grossglockneruje lyžařské středisko Heiligenblut. V okolí je

Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska

k šedesáti sjezdovek, z nichž některé začínají až ve výšce 2900 metrů. Kromě lyžování jsou v nabídce možností zimních sportů sáňkařské trati, terény pro snowrafting. Středisko má kryté podzemní garáže (pro hosty je parkování zdarma) a hustou síť skibusů, které vozí lyžaře ke stanicím lanovek.

Císařova Výšina

Rakouský císař František Josef I. se v roce 1858 vydal na výlet stezkami pohoří Vysoké Taury. Na horských loukách udělal zastávku. Stanul před majestátním Grossglocknerem, nejvyšším rakouským vrcholem a největším ledovcem Rakouska i celého masivu Východních Alp – Pasterze, který z hory splazuje. Událost časem nabrala takového významu, že zastávka na místě, na němž mocnář spočinul, se stala tradicí a místní atrakcí – prostě slavnou Výšinou Františka Josefa. Je hlavním cílem turistů v této hodně navštěvované oblasti.

  • V nadmořské výšce kolem 2150 metrů postupem let vyrostla parkoviště, hotely, obchody a restaurace.

Ledovec Pasterze

Gigantický ledovec Pasterze má dnes délku splazu už jen devět kilometrů, plochu 19 kilometrů čtverečních, průměrnou tloušťku 250 metrů.Každoročně ho ubyde deset až 70 metrů. I přesto je, co se týká velikosti povrchu, největším ledovcem Východních Alp.

  • Kdo se nespokojí s pouhým pohledem, může sjet z vyhlídky výtahem 220 metrů dolů přímo k ledu plnému puklin. Splaz tu už prakticky končí, proto jeho barva je spíš šedá než křišťálově bílá jako v jeho vyšších polohách. Vytrvalci používají schody vysekané do prudkého svahu.
  • Ke Grossglockneru a ledovci Pasterze jezdí pravidelné autobusové linky místní dopravy a jízda s nimi je požitkem, protože řidiči silnici dokonale znají a naprosto bravurně kralují za volantem i při případné nepřízni počasí,které je v těchto výškách často rychle proměnlivé.

Největší lákadlo: Grossglocknerská silnice

Než samotný ledovec a nejvyšší hora Rakouska, je pro motoristy mnohdy zajímavější jedinečná cesta k nim, tak zvaná Grossglocknerská vysokohorská alpská silnice. Silnice byla postavena v rozmezí let 1930 až 1935.

  • Je dlouhá 48 kilometrů,
  • 26 velmi ostrých zatáček, převážně více než stoosmdesátistupňových,
  • maximální stoupání je 12 procent.
  • Celkové převýšení, které je třeba na trase překonat, je 1740 metrů.

Placená cesta je přehlídkou mnoha více než třítisícových vrcholů a otevřena je pouze od května do října. U vjezdů na ni a také zároveň i na území Národního parku Vysoké Taury se platí mýtné. Park je třeba opustit do 21. hodiny, kdy jsou mýta uzavírána, jinak lze dostat se z něj až zase ráno. Každá zatáčka je nejen očíslována, ale má i své jméno. Nejvyšší bod silnice, který zvládají všechna vozidla, je ve výši 2504 metry nad mořem, zde se projíždí nedlouhým tunelem pod Hochtorem.

Cesta pohodářů

Během projížďky po grossglocknerské silnici se návštěvník jakoby ocitne v několika světech díky tomu, že projede všemi klimatickými a vegetačními zónami, jež se vyskytují od rakouských nížin až po oblasti za polárním kruhem. Od všech dalších vysokohorských silnic v Evropě se grossglocknerská silnice liší i jinak.

  1. Jednak nesměřuje jednoduše k nejvyššímu bodu, aby poté opět klesala do údolí, ale vede celé čtyři kilometry po vrstevnici ve výšce okolo 2400 metrů.
  2. A dále silnice nekončí u ledovce, ale vede přímo přes něj.

Grossglocknerská silnice není určena pro ty, kdo spěchají. Je to cesta pro vychutnávání a odpočinek.

 

Foto: Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska (sxc.hu)

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.