Rakousko je pro nás trochu víc než jen jižní soused. Spojuje nás s ním nejen poloha ve střední Evropě, ale hlavně tři sta let společné historie. Pocity menšího a národnostně utlačovaného státu už dávno „přebolely“, naopak – mnozí s nostalgií uvažují, kde bychom možná byli, kdyby… Do Rakouska jezdíme za prací, za obchodem, studovat a vzdělávat se. Ale nejčastěji nás Rakousko láká pro trávení volného času při dovolené. Kam na dovolenou v Rakousku?

Dovolená v Rakousku

Horní Rakousy

Tato spolková země mnoho zážitků. Můžeme si vybrat Solnou komoru, kraj jezer a hor, či Podunají s nenáročnými pěšími túrami, příjemnou plavbou parníkem anebo Linec,

Dovolená v Rakousku

kde se stále něco děje. Ve starobylém Welsu se pořádají pravidelné týdenní selské trhy a trhy kuriozit a jednou měsíčně trh starožitností. Největší událostí je tradiční Středověký jarmark.

Rovněž Steyer patří mezi velmi zachovalá starobylá evropská města. Vede odtud úzkokolejná železnice podél řeky Au malebným údolím Pyhrn-Eisenwurzen. Cesta ze Steyeru do konečné stanice Grünburg trvá nostalgickým vláčkem s parní lokomotivou hodinu. Pokud si s sebou vezmou turisté kolo, je přepraveno zdarma.

Štýrsko

Štýrsko je protkáno značenými turistickými stezkami pro pěší i cyklisty. Na statcích kolem nich se vždy najde příjemné a pohostinné ubytování. Aktivní sportování lze ve Štýrsku kombinovat s odpočinkem v některých termálních lázních na jihovýchodě země. Mezi mimořádné a velmi originální patří lázně Blumau.  Jsou pohádkovou říší vídeňského architekta Hundertwassera. Léčí se tu revmatici, alergici a pacienti s nemocnými kluby, ale především se v tomto jedinečném prostředí odpočívá.

Dolní Rakousy

Rozkládají se na zvlněné pahorkatině mezi Vídní a hranicemi s jižní Moravou a Slovenskem. Kromě ušlechtilé kulturní krajiny se zde nacházejí památky selské architektury, deset klášterů, četné hrady a zámky a příjemná pohostinná městečka. Je to ideální kombinace kulturních zážitků a přírody. Zatímco rodiče poznávají kraj, hrají golf nebo se náhodně zastaví v některém z četných vinných sklípků, o děti je postaráno v takzvaných „oázách volného času“. Obyvatelé této spolkové země si velmi potrpí na dobré jídlo. Stojí za to ochutnat doma připravené sýrové speciality z kozího či ovčího sýra, ušlechtilý chřest z Machfeldu nebo oblíbený hruškový mošt Mostviertel. Domů si lze přivézt krajovou specialitu – jemně aromatický makový olej z oblasti Waldviertel, přezdívaný olivový olej severu. V selských staveních nebo přímo v prastarých usedlostech uprostřed vinic lze i přenocovat.

Korurany

Zemi mezi Vysokými Taurami s Grossglocknerem na severu a Karavankami na jihu se říká země hor a jezer. V Taurách je velmi oblíbená vysokohorská turistika, v pohoří Nockberge pěší turistka. Využívat lze horská kola a na jezerech provozovat všechny vodní sporty. Na zdejších selských dvorech je možno ochutnat čerstvě nadojené mléko, právě utlučené máslo nebo domácí sýr. Děti i dospělí mohou zkusit rýžování zlata, pod dozorem instruktorů získat první horolezecké zkušenosti nebo v sedle koně vyjet k některé ze salaší, učit se golf.

Tyrolsko

Tyrolsko, to jsou především hory s vrcholy přesahujícími nadmořskou výšku 2000 metrů, jezera, ledovce, vodopády a horské louky. Nejkrásnější přírodní scenérie lze spatřit v národním parku Vysoké Taury. V této spolkové zemi je oblíbená i horská cykloturistika. O nic nepřijdou ani rodiny s malými dětmi, které na náročné horské túry nemohou. O děti se postarají v tak zvaných „dětských (rodinných) hnízdech“, rodinných vesničkách se speciálním programem určeným výhradně dětem.

Vorarlbersko

Čas, který strávíme v nejzápadnější spolkové zemi Rakouska, je čas strávený v přírodě. Někdejší obchodní stezky využívají v současné době turisté. Ti náročnější si vybírají trasy vysokohorským terénem, méně nároční zvlněným Bregenzským lesem. Měně fyzicky zdatným nebo pohodlnějším slouží lanovky, které je vyvezou až do třítisícových výšek, případně mohou využít romantickou jízdu historickou železnicí z Bezau do Berchsbuchu. Svérázná úzkokolejka byla postavena v roce 1902. V Grosses Walsertalu se zachovává původní selská architektura – dřevěná stavení se šindelovými střechami i tradiční způsob hospodaření. Také cyklistické trasy vedou překrásnou přírodou, například podél Rýna, kolem Bodamského jezera či údolím Montafon a Klostertal. Místní hospodáři nabízejí pobyty na svých statcích nebo na horských salaších.

Burgenland

Země s mnoha romantickými hrady, které jí daly jméno. Teplé podnebí vytváří ideální podmínky pro pěstování vína. V Moschendorfu mají zajímavé vinařské muzeum. Až do konce června tu na mnoha místech nabízejí ochutnávky mladých vín. Leží tu největší stepní jezero v Evropě – Neziderské jezero, lemované rákosem. Okolní příroda a zejména národní park Neusiedler See-Seewinkel jsou rájem ptactva. Rovinatá krajina kolem jezera je protkána dokonale značenými asfaltovými cyklostezkami v délce přes tisíc kilometrů. Burgenland je také rájem golfistů. Ve Stegersbachu jako první v Evropě propojili hřiště v takzvanou „golfovou houpačku“.

Salcbursko

Salzburg jako hlavní město je zároveň velkým kulturním centrem. Každoročně se v tomto Mozartově rodišti koná jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů. Jeho těžiště spočívá v Mozartových operách.

Ilustrační foto: Dovolená v Rakousku (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.