Horský masiv Dachstein, přes který prochází zemská hrance mezi Horními Rakousy a Štýrskem, láká především milovníky alpského lyžování. O to víc, že na ledovcových plochách Dachsteinu lze lyžovat skoro celý rok. Oblast Dachsteinu skýtá možnosti sjezdového i běžeckého lyžování.

Alpy, nejbližší hory

Strávit příjemnou zimní dovolenou v rakouských Alpách dnes není nic nedosažitelného. Již dvě tři hodiny jízdy automobilem od našich hranic postačí k dosažení kvalitních

Masiv rakouského Dachsteinu

alpských středisek v sousedním Rakousku. Dachstein se nachází ve Štýrsku na hranici s Horními Rakousy, ale zasahuje i do Salcburska.

Malá vzdálenost, celoročně skvělé sněhové podmínky a fungující služby předurčují oblast horského masívu Dachstein za častý cíl českých lyžařů, a to nejen rekreačních.

  • Dachstein je i místem, kam jezdí v létě trénovat a „udržovat formu“ výkonnostní lyžaři, včetně těch špičkových.

Dachstein: Lyžování po celý rok

V Rakousku je osm ledovcových areálů, kde se dá bílému sportu věnovat dvanáct měsíců do roka. Lákadlem všech, kteří se vydají do Salcburska a Štýrska, je rakouská zimní pýcha zvaná Ski Amadé. Sdružuje pětici špičkových lyžařských regionů a patří k nim i ledovec Dachstein, jehož svahy s oblibou vyhledávají ti, kteří dávají přednost lehkému sněhu.

  • Pro začátečníky jsou ve zdejších lyžařských školách připraveny výukové programy,
  • zdatnější sportovce určitě zláká čtyřiadvacetikilometrový přechod Dachsteinského ledovce
  • nebo se vypraví do Severského centra na výškové tratě pro běh na lyžích.

Obří lyžařská „houpačka“

Region Dachstein Tauern se středisky Schladmingem a Ramsau patří k pěti nejšpičkovějším lyžařským oblastem v Rakousku. Díky obří lyžařské houpačce se vytvořila rozsáhlá oblast s 50 lanovkami a vleky a 115 kilometry sjezdovek. Známé lyžařské centrum Schladming je také dějištěm závodů Světového poháru v lyžování.

Vše pro rodinu s dětmi

Ve Sportregionu se bude dobře cítit každý: rodiče s dětmi, sportovní lyžaři, carveři i snowboardisti. Některé hotely v oblasti Dachsteinu se zaměřují speciálně na rodinné dovolené a přizpůsobují se zcela potřebám rodin s dětmi. V hotelech organizují dětské slavnosti, probíhají kursy plavání, promítají se dětské filmy, kreslí se a modeluje. Dětské kursy lyžování a snowboardingu jsou samozřejmostí.

Na Dachstein i na běžky

Vedle příznivců sjezdových disciplín navštěvují Rakousko i milovníci běžecké stopy. Naleznou zde asi 16 tisíc upravovaných běžeckých tratí, dobře připravených jak pro bruslení, tak i pro klasiku. Nejlepší podmínky poskytuje oblast v masivu Dachsteinu, která nabízí celoročně dobře upravené stopy na mírně zvlněném ledovci u úpatí nejvyšší hory masivu. Při letní přípravě zde možno potkat či vidět mnoho kvalitních závodníků. V zimě je v této oblasti možno využít dalších 150 kilometrů běžeckých tras na náhorní planině v okolí obce Ramsau.

 

Letní lyžování na ledovci

I když sníh v létě vydrží kvalitní většinou jen dopoledne, je letní ježdění nezapomenutelným zážitkem. Sjezdovky jsou skvěle upravovány a zejména závodníkům umožňují kvalitní letní přípravu. Snowboardisté zase ocení kvalitně připravené snowparky a u-rampy. Teploty se v teplých dnech mohou vyšplhat i vysoko přes deset stupňů, je však nutno počítat i s pěknou zimou. Někdy se lze i v letních měsících dočkat čerstvého prašanu. Pohyb v ledovcových střediscích má ale i svá rizika. Lyžař či snowboardista by nikdy neměl vyjíždět mimo vyznačené tratě. Tam číhají ledovcové trhliny, často ukryté pod tenkou vrstvou sněhu. Vylézt z několik metrů hluboké pasti je bez horolezecké výzbroje téměř nemožné, a pokud někdo přesně nezná místo, kde k propadnutí došlo, je jen malá pravděpodobnost, že bude nešťastník nalezen včas.

 

Foto: Masiv rakouského Dachsteinu (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.