Pojedeme-li ve spolkové zemi Horní Rakousy na jih od Salcburku, dostaneme se do kraje zvaného odpradávna Solná komora. Jejím kulturním a zeměpisným centrem je lázeňské městečko Bad Ischl, které se proslavilo léčebnými účinky minerálních koupelí a bahenních zábalů. Krásné okolí Bad Ischlu si oblíbil i rakouský císař Franz Josef, který si zde nechal vystavět letní rezidenci a zasnoubil se zde s populární princeznou Sissi. Bad Ischl z této romantické historie žije dodnes. Bad Ischl je vyhledávanu turistickou a lázeňskou destinací.

Bad Ischl: Solné lázně pod Alpami

Lázeňské městečko Bad Ischl s necelými 15 tisíci obyvatel leží v oblasti Solné komory v Horních Rakousích. Bad Ischlposkytuje solné lázně. Jsou účinné při léčbě

Ilustrační foto, Solná komora

ženských nemocí, revmatismu a nemocí dýchacích cest. Dospělí turisté rádi využívají lázeňských wellness služeb. Rodiny s dětmi nacházejí příjemnou vodní zábavu v areálu termálních koupališť. V alpském Bad Ischlu jsou nejen velké hotely, ale také menší penziony. Městečko je velice upravené, převažují objekty v typicky horském stylu.

Císařský lesk lázní

Lázeňské město Bad Ischl, které leží na území osídleném v dávné minulosti, bylo ve středověku známé těžbou soli. Ve druhé polovině 19. století patřilo k nejnavštěvovanějším lázním v Evropě. K mezinárodní proslulosti Bad Ischlu nemalou měrou přispěl i předposlední habsburský panovník František Josef I. Město na soutoku řek Ischl a Traun, obklopené jedinečnou horskou krajinou, a především pak své sídlo, Císařskou vilu (Kaiservilla), si oblíbil natolik, že se lázně od roku 1856 staly letní rezidencí císařské rodiny.

Romance s mladičkou Sissi

K Ischlu poutaly Františka Josefa vzpomínky na první setkání s manželkou Alžbětou v srpnu 1853. Šestnáctiletá dcera bavorského arcivévody Maxmiliána, domácky zvaná Sissi, jej okouzlila do té míry, že farář místního kostela už druhý den po seznámení požehnal mladému páru snoubenců. Traduje se také, že dobré zdraví „prince ze soli“, jak byl císař v dětství nazýván, bylo přisuzováno pobytu jeho matky Žofie v Ischlu v době těhotenství.

Prohlídka císařské letní rezidence

František Josef trávíval v Bad Ischlu s naprostou pravidelností letní měsíce, výjimkou byl jen rok 1878 a válečná léta 1915 a 1916. Sídlil v okázalé jednopatrové budově, která vznikla přestavbou a rozšířením staršího panského domu. Vila i rozsáhlý park, který ji obklopuje, jsou přístupné návštěvníkům.

  • Do prohlídkové trasy je zařazen Velký salón, odkud lze nahlédnout do císařské kaple.
  • Pohled do pracovny a ložnice Františka Josefa potvrzuje obecně známé rysy jeho osobnosti: smysl pro pořádek, pracovitost a střídmost.
  • Četné dokumentární fotografie načrtávají návštěvníkovi standardní snímek jednoho dne císařova pobytu v Bad Ischlu. Vidíme ho při práci, v rodinném kruhu, poznáváme, s jakou pečlivostí dbal na vnější vzhled, jaké byly jeho záliby a jak odpočíval.
  • Místnosti vily jsou zařízeny původním nábytkem a vybaveny velmi kvalitní sochařskou a malířskou výzdobou tak, aby co nejvěrněji dokreslily obraz prostředí, v němž František Josef prožil kus svého dlouhého života.

V Bad Ischlu sepsal výzvu „Mým národům“

Do Bad Ischlu jezdíval František Josef obvykle v půli července. V roce 1914 mu lékaři doporučili časnější termín, a tak jej zde 28. června zastihl telegram ze Sarajeva o atentátu na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženu. V Ischlu také o měsíc později podepsal válečný manifest „Mým národům“, jedno ze svých nejosudovějších rozhodnutí.

Císařskou vilu definitivně opustil za krásného letního počasí 30. července 1914 a trvale se usadil ve vídeňském Schönbrunnu, kde 2. listopadu 1916 zemřel.

Víte, že…

… vila, v níž František Josef pobýval, se stala poutním místem turistů?

… místní cukráři a hoteliéři lákají na sladkosti a víno, které prý měl císař nejraději?

… od roku 1961 se v Bad Ischlu konají operetní festivaly?

… z Bad Ischlu pochází cukroví (u nás pečené na Vánoce) nazývané išelské dortíčky? Císař si jich prý po prázdninách do Vídně vozil celou krabici.

 

Ilustrační foto: (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.